Warmińska Noc Perseidów – „Balonowe Perseidy” – 8 sierpnia 2020, Frombork

nasze loty

Możliwość komentowania Warmińska Noc Perseidów – „Balonowe Perseidy” – 8 sierpnia 2020, Frombork została wyłączona 10 sierpnia 2020 /

Tym razem nasz kolejny projekt balonowy był częścią większej imprezy organizowanej we Fromborku, pięknym miasteczku nad brzegiem Zalewu Wiślanego znanym chyba najbardziej z tego, że żył tam i pracował Mikołaj Kopernik.

We współpracy z fromborskim Muzeum Mikołaja Kopernika i Parkiem Astronomicznym kluby SP5WWL i SP5YAM przygotowały misję balonową, która uświetniła i uatrakcyjniła otwarcie nowej promenady nad zalewem stanowiąc jednocześnie część dorocznego wydarzenia organizowanego pod hasłem „Warmińska Noc Perseidów”.

Perseidy to meteory (tzw. spadające gwiazdy), które można dostrzec na nocnym niebie niemal przez cały sierpień, a największą aktywność obserwuje się zwykle w okolicach 11-12 sierpnia.

8 sierpnia pod przewodnictwem Maćka SP5NKF przeprowadziliśmy we Fromborku warsztaty z budowy modeli rakiet zakończone ich wystrzeleniem. Równolegle odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci o tematyce związanej z Perseidami. Przygotowane przez dzieci prace zostały sfotografowane i posłużyły do transmisji SSTV z balonu, który wystartował o godzinie 17:00 czasu lokalnego.

Dane techniczne:

  • balon latex – 2000g
  • nadajnik SSTV – 144.500MHz
  • nadajnik RTTY – 437.650MHz 300/540 7N1
  • zapasowy nadajnik RTTY – 437.600MHz 300/540 7N1

Tradycyjnie za nasłuchy transmisji z naszego balonu można było wygenerować okolicznościowy dyplom elektroniczny rejestrując swoje zgłoszenie na: https://wstratosfere.pl/dyplom/ Z tej możliwości skorzystało kilkudziesięciu operatorów.

Lot balonu trwał około 2h 50m, a dzięki pomyślnym wiatrom w tym dniu skończył się na terenie Polski, niedaleko trasy ekspresowej S7 – link do pozycji:

https://goo.gl/maps/CZi9MQtQwg76KVRC6

Ładunek został podjęty przez Michała, Jarka SP5JRM i Krzyśka SQ5NWI następnego dnia w drodze powrotnej z Fromborka. Udało się go szybko zlokalizować, dzięki temu, że nadajniki wciąż pracowały.

Na drodze do miejsca lądowania pasło się stado… byków. Szczęśliwie obeszło się bez scen znanych z hiszpańskiej corridy.

Poniżej link do filmu ze startu balonu oraz zdjęcia z imprezy i obrazki SSTV nadawane z balonu.

Przygotowania do startu i start balonu

Comments are closed.

Skip to content