W ostatniej misji (12 stycznia) poleciał prototyp naszego komputera pokładowego. Sprawdził się dobrze. Wyciągnęliśmy pewne wnioski i zdecydowaliśmy się wykonać SSTV jako dodatkowy moduł (wcześniej był na jednej płytce razem z zasilaniem).

Płytka zasilania jest modułem zaopatrzonym w Arduino Nano, które komunikuje się przez UART z sondą RS41 – otrzymuje z sondy dane z GPS odpowiadając w zamian danymi z podłączonych do Nano czujników. Można zrobić własny GPS, APRS i RTTY, ale zdecydowaliśmy, że będziemy wykorzystywać dobrodziejstwo jakim jest obfitość sond. Uznaliśmy, że powinny mieć nowe życie, bo stworzone zostały żeby działać, a nie leżeć na półce. Sonda otrzymane z Arduino dane dołącza do ramek APRS i RTTY. W drugiej wersji naszego komputera postawiliśmy też na rozmiar i wagę. Komputer i dołączane moduły będą miały wielkość pudełka zapałek – 53x35mm.

Zamieszczamy schematy, prototypy płytek oraz pierwszy wsad do Arduino (obsługa czujników oraz odcinanie poprzez serwo). Wszystko jeszcze w fazie projektowania.

Przewidywane źródło zasilania: Akumulator 18650-30b SAMSUNG

Moduł zasilania i komunikacji z RS41

 

Moduł SSTV

Pierwsza wersja oprogramowania do Arduino

Poza pomiarami środowiska program realizuje odcinanie na wcześniej zadanej długości geograficznej (wybranym południku). Nie możemy być pewni gdzie poleci, ale możemy nie pozwolić przekroczyć konkretnego południka. Bardzo często (nawet zazwyczaj) balony uciekają nam za wschodnią granicę. Odcinanie, zrealizowane na serwie zdało egzamin celująco.

Taka wersja kodu poleciała i zadziałała ostatnio. Do kolejnej misji “pisze się” nowa.

Comments are closed.

Skip to content